Danas nema deteta koji ne voli da se igra video igricama. Sto na mobilnim telefonima, sto na kompjuteru ili na playstation-u. Bitno je da se dete kadruje i proverava kakve i koje igrice igra, jer neke igrice mogu dovesti do velikih rizika.
Naravno postoje i igrice koje mogu poboljsati persepciju deteta i razviti njegov um. Te igrice su dostupne svuda i mogu se skinuti besplatno sa vecine telefona ili tableta.
Kao sto sam nagovestio postoje igrice koje mogu da pomognu kod decijeg razvoja, jer stimulisu mozak i pospesuju morotiku, kao i:
Naravno postoje i igrice koje mogu poboljsati persepciju deteta i razviti njegov um. Te igrice su dostupne svuda i mogu se skinuti besplatno sa vecine telefona ili tableta.
Dobrotvornosti igrica
Kao sto sam nagovestio postoje igrice koje mogu da pomognu kod decijeg razvoja, jer stimulisu mozak i pospesuju morotiku, kao i:
- Pospesuju komunikaciju izmedju dva igraca i socijalizaciju kada igrac igra "multigame"
- Neke igrice koje se igraju u vise grupa preko interneta pospesuju rad i duh ekipe
- Neke igrice pospesuju aktiviranje estimacije samog sebe i stvara radost kod igraca
- Neke igrice traze jako veliko razmisljanje, taktiku sto pospesuje duboko razmisljanje kod igraca
- Igrice imaju zadatak, prelaziti nivoe, sto moze da se koristi i u stvarnom zivotu, kao na primer u sportu, sto si bolji to vise i napredjujes
Rizici igrica
Morate biti vrlo pazljivi kada kupujete deci igrice, pre svega treba postovati njegov uzdrast i nacin na koj je igrica sastavljena. Neki roditelji ne postuju oznaceni dozvoljeni uzrast za igranje i daju deci dozvolu da igraju, sto moze dovesti do samog psiholoskog poremecaja kod deteta i teske traume.
- Igrice mogu da postanu adiktivne kod deteta, dete moze provesti sate i sate ispred tv i iskljuciti se iz sadasnjosti
- Igrice preko interneta stvaraju komunikaciju izmedju igraca, neki igraci ne postuju pravila i mogu pricati o jakim banalnostima sto ne priklada svakom detetu
- Neke igrice mogu da budu jako vulgarne i agresivne sto moze da bude preneseno na dete i da on to upotrebi u stvarnom zivotu.
- Dete moze da posatane agresivno ako ne moze da predje neki nivo sto ce ga jos vise unervoziti
Dok dete igra igrice, mozak koji je gravni aktor u svemu tome stvara dopamin, hormon koji stvara osecaj srece i zadovoljstva. Dok dete igra igrice, mozak ispusta dopamin po celome telu i sve je u redu. Jednom dopamin prekinut ( jel je mozgu potrebno vremena da stvori nove kolicine) detetu se moral menja, postaje agresivan, nesrecan i nestrpljiv, pogotovu ako ne moze da predje jedan odredjen nivo.
Ako primetite da se tokom igranja vase dete unervozi, prekinite mu igranje momentalno. Nervoza utice lose po organizam i dete moze postati osetljivo u stvarnom zivotu.
Pripazite koje igrice igra, neke igrice mogu toliko da sokiraju mladju generaciju sto moze da ostavi trajne posledice po njima i da promeni ponasanje prema ostalima.
U ovom videu mozete videti osobu kako je zbog nervoze polomila svoj televizor
Saveti za zabavu ali i pravilno koriscenje
Naravno da mozete dozvoliti vasem detetu da igra igrice ali je na vama da ga pratite sta i kako radi.
- Proverite vreme koje provede ispret televizora, ne vise od 2. sata na dan
- Proverite da li igrica odgovara uzdrastu Vaseg deteta
- Ako dete postane agresivno prekinite igricu i izvedite ga napolje, mozgu je potreban dopamin
- Nemojte dozvoliti da igrice budu u njegovoj sobi igranje iskljucivo u dnevnoj a ne spavacoj
- Pripazite da ne postane adiktvian na igrice
- Pripazite sa kim prica i sa kim se druzi preko interneta, ima svakakvih
Nema komentara:
Objavi komentar
Svaki Vaš komentar je bitan !