Kronova bolest je hronicna upalna bolest probavnog trakta koji se razvija i javlja u vidu kriza i faze remisije. Najcesce karakteristike ove bolesti su bolovi u stomaku i proliv ( dijareja).
Kronova bolest je hronicna bolest upale probavnog trakta. Ova bolest moze zahvatiti bilo koji deo trakta ( os usta do anusa) ali ne najcesce moze naci u probavnom delu trakta. Kada bolest nastane u nekom delu, taj deo postaje deblji, moze doci do upale ili do cepanja tog dela.
Da li je bolest nasledna?
Kronova bolest nije geneticki nasledna polest, sto znaci da ne postoji gen koji je moze preneti ali postoje vise gena koji mogu izazvati ovu bolest kod osoba koje se nisu susrele u porodici sa ovom bolescu.
Kronova bolest moze biti izazvana od strane samog tela ( auto-imunmna bolest). Sto znaci da ce se telo boriti samo protiv sebe sto dovodi doKronove bolesti kasnije.
Evolucija bolesti
Bolest je hronicna, sto znaci da ostaje celog zivota. Njeno razvice se prikazuje preko kriza koje prestaju i kada dolazi do smirenja koji mogu trajati nekoliko meseci.
Krize mogu biti razlicitog tipa, od laganih do jakih ( gladovanje, proliv, bolovi) koji nekada mogu dovesti do hospitalizacije.
Koje su komplikacije
Kronova bolest moz izazvati razlicite zdravstvene probleme. Simptomi su razliciti od osobe do osobe.
Moguce komplikacije:
- Zapusenje digestivnog trakta ( udebljenje zidova creva moze zapusiti trakt, i dovesti do naduvavanja, povracanje, kostipaciju)
- Cir na dvanaestopalacnom crevu
- Krvarenje u crevima
- Osobe sa ovom bolescu malo vece sanse za tumorom debelog creva.
Sta moze izazvati Kronova bolest:
- Gladovanje
- Slab rast kod dece
- Anemiju
- Spontani pobacaj kod trudnica
Simptomi bolesti
- Bolovi i grcevi u stomaku koji mogu biti ucestali
- Hronicna dijareja koja traje vise od 2. nedelje
- Umor i los osecaj
- Slab apetit i gubitak kilaze cak iako soba jede redovno
- Krv u stolici
- Sluz u ktolici ( debela bela sluz kao belancevina jajeta)
- Povracanje i mucnina
- Temeratura od 38° - 40° C
- Bolovi u zglobovima
Lecenje Kronove bolesti
Danas ne postoji lek koji moze odstraniti bolest iz organizma, ali postoje lekovi koji mogu poboljsati zivot osobe.
Cilj lecenja je da se koriguje ishrana, smanjiti upalu, proliv kao i ostale simptome.
Lekovi koji se najcesce koriste su antiinflamatorni lekovi, imunomodulatori, antibiotici.
Najbitinije kod ove bolesti je ishrana.
Ishrana mora biti od velikog znacaja tokom krize ali i posle nje.
Osobe koje imaju krize moraju da smanje unos vlakana ( brasno, zito). Ova hrana ne utice na bolest ali povecava stolicu sto dovodi do pritiska u dogestivnom traktu i moze dovesti do problema.
Kako bi ste dobili sto bolje savete vezano za ishranu posavetujte se sa lekarom ili kontaktirajte nuticionistu koji ce napraviti plan sa vama za bolju ishranu tokom ali i posle krize bolesti.
Hirurgija
U nekim slucajevima hiruski zahvat je neophodan, pogotovu ako dodje do cepanja digestivnog trakta. Ako dodje do velikog cepanja creva ili cira, doktori mogu odkloniti taj deo i spojiti dva druga dela creva, ali to ne mora da znaci da je bolest otklonjena ona ostaje.
Nema komentara:
Objavi komentar
Svaki Vaš komentar je bitan !