Toksoplazma, macka i trudnoca: koji su rizici kod trudnice?


U ovom artiklu objasnicu vam sve o toksoplazmi i njenim rizicima kod trudnice, koja zivotinja je prenosi i sta uradeti kako bi je izbegli.


Toksoplazma: Ciklus sirenja

Toksoplazma je zarazna bolest koja se prenosti putem patogena Toxoplasma gondi, parazita koji se nalazi u celome svetu, svugde u prirodi.

Ovaj parazit moze infikcirati vecinu zivotinja ( koze, krave, svinje, konje) ali i macke i coveka.

Ovaj parazit dolazi u kontakt sa svojim domacinom u vidu jajasca. Kada stigne do tankog creva, ulazi u krvotok i luta po organizmu sve dok ne nadje odgovorajuce mesto za razvoj. Toksoplazma je u mogucnosti da unisti odbrambreni sistem celija i da ih neutralise sto ce mu dopustiti da udje u celiju i da se razmnozava.


Macka: koja je njena uloga?

Macka: prvobitan domacin
Macka je jako bitna ovom parazitu jel je njen prvobitni domacin. Ustvari toksoplazma se razvija u crevima macke gde snosi svoja jejasca koja mogu biti zarazljiva i prenosljiva.

Kako se ova jajasca namaze u crevima macke, ona ih eliminise fekalijama. U fekalijama macke jajasca mogu biti zarazljiva i biti prenosene na trudnicu koja poseduje macku.

PAZNJA: Tekst koji sledi ne nosi poruku da se morate odstraniti od macke ili je izbaciti samo zato sto ste u drugom stanju! Ovo ne treba da bude izgovor za izbacivanjem bilo kakve zivotinje!

Koji su rizici?
Ne mora da znaci da ako je macka bila u kontaktu sa parazitom da je zarazena.
Sve zavisi u kom delu grada ili drzave se macka nalazi, da li je u gradu ili na selu, unutra ili napolje.

Macke koje provode svoj zivot u kuci imaju manje mogucnosti da budu zarazene ovim parazitom nego macke koje provode svoj zivot napolje a pritom ulaze u kuci. 
Spoljne macke se hrane ostacima ili glodarima koje love, koji mogu biti zarazeni parazitom, samim tim macke dolaze do zarazaja  i sve se vrti u krug.

Hranu koju dajete vasim mackama moze takodje igrati veliku ulogu sa ovim parazitom. Ako hranite macku koja zivi sa vama u kuci zivim mesom, imace velike mogucnosti da bude zarazena Toksoplazmom, jel jajasca mogu biti prisutna u mesu, ova sansa je smanjena na minimalnost ako je vasa kucna macka hranjena samo kroketima.

Znajte da ako je macka zarazena parazitom, nece izbaciti stalno jajasaca vec 1-3 nedelje posle zarazaja.  Posle tog vremena macka vise nije zarazena, ali moze imati velike nervne poremecaje

Sta se desava sa jajima?
Kada macka izbaci jajsca pomocu svojih fekalija, jajasca nisu aktivna, potrebno im je najvise 5. dana kako bi postali zarazljivi. Samo u tom trenutku moze doci do zarazaja sa domacinom ili trudnicom.


Koji su rizici kod zena?

Normalno, covek ne moze biti nosioc ovog parazita ako:
  • Osoba nije u drugom stanju i nema problema sa imunitetom
  • Osoba koja je u drugom stanju ima antitela za odbranu ( bila je u kontaktu sa parazitom pre trudnoce)
  • Ako se postuju sva pravila higijene i cistoce


Koji su rizici kod trudnice?

Kao sto sam rekao trudnica koja je bila zarazena pre trucnoce ovim parazitom nema nikakve mogucnosti da bude opet zarazena, sve zahvaljujuci njenom odbrambrenom sistemu koji je naucio kako da se odbrani od ove zaraze.

Osoba koja ima problema sa imunitetom mora dobro da se pripazi jel u tom slucaju infekcija parazitom je od jakog rizika.


Koji su rizici kod fetusa?

Ako se trudnica zarazi parazitom tokom trudnoce, forma parazita moze preci placentu ( membranu koja stiti bebu) i zaraziti je, jel fetus u tom trenutku nema odbrambreni sistem. To nazivamo urodjenom toksoplazmom.

Znajte da toksoplazma ne prelazi uvek na fetus,  u 30% slucajeva fetus bude zarazen, i vecinom pred sam kraj trudnoce.

Postoje tri sanse zaraze:

  • Prvi trimestar: od 1-5% sanse 
  • Drugi trimestar: 40% sanse
  • Treci trimestar: 70% sanse

Koje su posledice?

Ako parazit predje tokom prvog trimestra, posledice mogu biti jako opasne. Fetus nezna da se brani sa parazitom zato sto njegov odbrambreni sistem nije operacionalan sto moze dovesti do smrti fetusa in utero, ili do malformacije srca i mozga. Vas lecnik vam moze preporuciti prekid trudnoce

Mogu se uociti veliki organi ( velicina od normale). Malformacija i neuroloski problemi posle rodjenja.

Prema istrazivanjima samo 30% dece je zarazeno preko majke ovim parazitom.



Kako se otkriva toksoplazma kod fetusa?

Ako se utvrdi da je majka zarazena tokoplazmom, doktro ce uraditi amniosintezu ( analiza plodove vode za potraznjom parazita) 
Ekografija je takodje uradjena kako bi se utvrdilo da li postoje deformacije kod fetusa.

Kako bi tuvrdili da li je majka imuna ili ne na ovaj parazit, bice joj uradjene analize krvi koje su obavezne tokom trudnoce. Analizom krvi trazice se antitela toksoplazme, koji su se razvili tokom zarazaja pre trudnoce. Ako su prisutni trudnica nema razloga za brigu o zarazaju, sve dok je njen imunoloski sistem u dobrom stanju tokom trudnoce.

Ako pak buduca mama nema prisutna antitela, ona mora da vrsi analize svakog meseca kako bi bila sigurna da ne dolazi do zarazaja.

  • Ako tokom trudnoce ostane negativna nema razloga za brigu
  • ako tokom trudnoce postane pozitivna, potrebno je uradeti dalja istrazivanja i zakljuciti kada je zaraza zakacena i da li je dostigla do fetusa.
Od momenta zaraze pa sve do zaraze fetusa potrebno je 4-8 nedelja. Doktor za to vreme dace sve od sebe kako bi ocistio majku ovog parazita i spasio fetus od istog.
  

Sta uradeti sa mojom mackom?

Ako zelite da se otarasite vase macke moram da vas razlocaram jel ovo nije dobar izgovor, nadjite neki drugi!

Uopste nije potrebno otarasiti se svoje macke ako ste u drugom stanju. Stavise imate iste sanse da se zarazite mesom koji jedete ako nije dobro pripremljen kao i kod macke.

Nije potrebno vrsiti testove na macki jel kao sto sam rekao ne emetuje jajasca stalno, tako da testovi mogu biti negativni a da macka bude zarazena.

Sta je potrebno uradeti:

  • Nemojte menjati posudu s'peskom neka ovo uradi vas suprug.
  • Ako zivite sami sa vasom macom stavite rukavice.
  • Nemojte davati macki zivo ili sirovo meso, iskljucivo hranu za macke kupljene
  • Probajte da drzite macku sto vise u kuci ( iako je tesko) jel se macka moze zaraziti pomocu glodara koje lovi napolju.

Prevencija kod buducih mama

  • Nemojte cistiti posudu sa peskom neka neko drugi to uradi umesto vas
  • Ciscenje izmeta macki mora biti cim macka izvrsi nuzdu
  • Ako ste sami stavite rukavice tokom ciscenja
  • Izbegavajte grebanje od strane macke
  • Hranite macku iskljucivo hranom za macke ( kroketima)
  • Nemojte jesti sirovo meso, operite lepo voce i povrce bolje one koje su kuvane
  • Ako volite cvece sadite ih s'rukavicama
  • Nemojte maziti ulicne macke
  • Perite ruke stalno i odrzavajte higijenu

Sta ako sam zarazena?

Polako, postoje lekovi koje ce vam doktor odmah prepisati kako bi smanjio zarazu fetusa toksoplazmom. U vecini slucajeva to su antibiotici. Zaraza fetusa se smanjuje za 50%. Ako pak dodje do zaraze fetusa, drugi molekuli su dodati kako bi zastitili fetus sto je vise moguce.

Posle porodjaja, dete je praceno godinu dana, kako bi se uklonile eventualne deformacije i ostecenja. Moguce je nastaviti sa lecenjem atibioticima.


Ponavljam! nije potrebno izabaciti macku napolje i ovo ne treba da bude jedan od izgovora. Ako ste uzeli jednog ljubimca na cuvanje, ispostujte to do samog kraja!









Nema komentara:

Objavi komentar

Svaki Vaš komentar je bitan !

Pages