Antibiotik: Da li je stvarno potreban? Da li se moze izbegnuti?

Antibiotik je substanca koja se koristi kako bi ubila jednu vrstu bakterija. Jedan antibiotski lek pomaze unistavanju bakterije ili smanjenu njenog razvoja, kao i sprecavanju pogorsanju klinickog stanja.



Antibiotik je lek koji unistava bakterije a ne viruse tako da ako osoba ima viralnu bolest nema potrebe da koristi antibiotike jel oni nece imati nikakvog efekta.

Antibioticima mozemo leciti sve bakterijske bolesti kao na primer streptokoku ili veliki kasalj jel su bolesti izazvane bakterijama, ali ne grip ili prehladu jel su one izazvane virusima.

Rezistencija na antibiotike 

Nekontrolisano koriscenje antibiotika sto kod ljudi sto kod zivotinja moze dovesti do rezistencije bakterija na antibiotike. U tom slucaju antibiotik koji je trebao da unsti bakteriju vise nije u mogucnosti i postaje neaktivan na tu vrstu bakterije. 

Od pre nekoliko godina nove vrste bakterija postale su otporne na antibiotike sto omogucava njihovo umnozavanje.

Razlozi rezistencije su:

  • Losa dijagnostika: Ako ste bolesni a imate viralnu bolest a pritom koristite antibiotike, one vam nista nece znaciti, isto tako ako antibiotik ne odgovara tipu bakterije koja je prisutna u organizmu.
  • Losa upotreba: Ako se antibiotik ne koristi vremenski dovoljno koliko je oznacen i na vreme, slabe bakterije ce biti unistene ali one koje su jace ostace i razmnoziti se, sto ce pogorsati stanje i bice jos teze za izlecenje.
  • Hrana i antibiotici: Kako bi zastitili zivotinje protiv bakterija, prehrambrena industrija koristi antibiotike, tako da se potom meso tih zivotinja nalazi u vasoj kuhinji prekriveno ostacima antibiotika koje unosite u vas organizam i pritom stvarate neki tip rezistencije. Ovom nisu odstranjene ni kultivacija voca i povrca jel su i oni prskani antibioticima tokom sazrevanja.


Sta uradeti kako bi izbegli rezistenciju?

  • Nikada nemojte dati antibiotike vasem detetu, sem ako je prepisan od strane lekara posle utvrdjene dijagnostike. Ovo vazi takodje za celu vasu porodicu kao i za vas. Kada kazem antibiotike to znaci u bilo kojoj formi: pilule, kreme, sprejevi, kapi...
  • Koristite antibiotike vremenski koji vam je doktor prepisao, nemojte prestati ranije cak i ako se osecate mnogo bolje, ovo vazi takodje i za vasu porodicu.
  • Nemojte nikada dati lekove vasem detetu koji je prepisan drugoj osobi, cak i one koje je on koristio ranije.
  • Nikada ne bacajte antibiotike u wc solju ili lavabo pa cak ne i u prirodi. Apoteke imaju poseban prostor slaganja antibiotika, odnesite ntibiotik u apoteci.

Kako se zastititi protiv bakterija?

  • Perite stalno ruke, pogotovu kada kuvate, posle nuzde ili kada treba da se okupirate sa malim detetom. Perite ruke najmanje 20 sekundi vodom i sapunom. Naucite i vase dete da pere stalno ruke.
  • U kuhinji, lepo operite posudje koje ce te koristiti za ishranu.
  • Lepo isperite voce i povrce koje ce te koristiti. Pozeljno je da pre upotrebe potopite 30 minuta povrece pre same upotrebe.
  • Tokom cisnjenja izbegavajte da koristite antibakterijske jake hemijske substance, pored toga sto ne unistavaju bakterije kao sto je naznaceno, lose su po zdravlje ukucana, pogotovu po osobama sa oslabljenim imunitetom.


Nema komentara:

Objavi komentar

Svaki Vaš komentar je bitan !

Pages