Lekarska tajna: Pravo pacijenata, obaveza lekara!


Lekarska tajna je obaveza svakog lekara. Lekar nakon pregleda pacijenta i ustanovljenja dijagnoze ni u kom slucaju ne sme da kaze dijagnozu trecem licu bez saglasnosti pacijenta, to nazivamo lekarskom tajnom.


Lekarska tajna
Kada pacijent poseti lekara, ulazkom u njegov kabinet, sve informacije koje se ticu pacijenta moraju ostati tajne to su: ime, prezime, datum rodjenja pacijenta i njegova dijagnoza.
Doktor ne sme ni u kom trenutku dati dijagnozu pacijenta nekom trecem licu, cak ni poroditi bez saglasnosti pacijenata, u protivnom doktor krsi zakon tajnosti i moze biti sankcionisan.

Lekarska tajna zasticena zakletvom
Svaki buduci doktor cim diplomira polaze zakletvu koju nazivamo "Hipokritovom zakletvom". Hipokritova zakletva je tradicionalna zakletva koju polazu lekari obavezujuci ih na pravilnom vrsenju svoje medicinske duznosti.
U zakletvi postoji deo koji licno govori o medicinskoj tajni i glasi:

" Sve sto znam prilikom vrsenja moje profesije ili svakodnevnog poslovanja sa ljudima, a sto ne treba siriti dalje, cuvacu kao tajnu i nikada necu otkriti".

Ko je obavezan da cuva medicinsku tajnu
Medicinsku tajnu mora da cuva svaki medicinski radnik koji ima poslovanje sa pacijentom. To su:

- Studenti medicine, lekari opste prakse, babice, medicinske sestre, zubari, apotekari.
- Psiholozi, dijeticari i socijalni radnici
- Biologicari, laboratorije za analizu i sve ostale profesije koje imaju kontakt sa pacijentom i koje mogu ustanoviti jednu dijagnozu.

Sta je "podeljenja tajna"
Ako je pacijentu potrebna pomoc lekara koji njegov lekar ne moze izvesti, doktor moze upotrebiti ono sto nazivamo " podeljena tajna". To znaci da ce se konsultovati sa drugim lekarom ili timom koji ce preuzeti pacijenta i nastaviti sa lecenjem, stime da tom timu lekara ili drugom lekaru se prepisuje medicinska tajna, koja znaci da nesmeju da je pokazu nekom drugom bez saglasnosti pacijenta. Pre izvodjenja "podeljenje tajne" doktor mora obavestiti pacijenta. 

Kada se moze izostaviti lekarska tajna?
- Lekarska tajna se moze izostaviti jedino odlukom suda i pravosnaznom odlukom.
- Ako je pacijent saglasan da podeli svoju dijagnozu 
- Kada dijagnoza pacijenta moze ugroziti zdravlje ili zivot drugih ljudi ( infekcija, trovanje).

Da li doktor moze reci dijagnozu porodici obolelog?
Ako je pacijent svestan i pri zdravoj pameti doktor nesme odati dijagnozu porodici bez njegovog pristanka, sem ako se radi o malelotnoj osobi jel za lecenje maloletne osobe potreban je saglasnost roditelja ili staratelja te maloletne osobe.
Ako pacijent nije svestan ili nije psihicki sposoban analize je moguce reci samo njegovom pravnom staraocu i nikom vise.

Kada doktor moze izostaviti lekarsku tajnu?
Ako doktor ustanovi da je nad pacijentu izvrseno nasilje ( bilo fizicko ili seksualno), ako je opasan po samom sebi ili svojoj okolini ili ako ustanovi ozbiljne pedagoske greske kod dece koji su zbrinuta od strane ustanova, doktor ima pravo da kontaktira nadlezne ustanove i obavesti ih o situaciji, ali doktor mora da bude siguran da se radi o zlostavljanju i slicno.

Sta moze uraditi pacijent ako ustanovi da je prekrsena lekarska tajna?
Ako pacijent ustanovi da je lekarska tajna prekrsena, ima pravo da podnese krivicnu prijavu protiv doktora kojeg je konsultovao. Pacijent mora da dokaze da je doktor odao tajnu bez njegove saglasnosti. Doktor se ne moze okriviti ako se radi o nekontrolisanom otkrivanju tajne sto znaci da doktor nije u toku. To znaci ako dodje do hakovanja podataka preko interneta, neovlascenog umnozavanja istorije bolesti pacijenata, ili napada i kradje iz operativnih sistema ustanove. 


Nema komentara:

Objavi komentar

Svaki Vaš komentar je bitan !

Pages