Zub: Vadjenje i devitalizacija


Da li poznajete onaj trenutak kada vas zaboli zub? barem ste jednom osetili taj bol u svom zivotu.
Najcesce ova bol dolazi zbog karijesa koji je zahvatio zub i dostigao osetljivi deo zuba. Kada zub pocne da boli, porebno je obratiti se stomatologu, koji ce u zavisnosti od evolucije karijesa odluciti da li je potrebno izvaditi zub ili devitalizirati ( popraviti zub).



Vadjenje zuba

Nekada davno ovo je bila neophodna tehnika cim dodje do karijesa, danas je zadnja solucija koji ce vam zubar ( stomatolog) predloziti ako ne postoji ni jedan drugi nacin da se zub spase.

Dosli ste kod zubara sa jakim bolom. Pre svega predlozice vam da uradite rengenski snimak koji ce pomoci vasem zubaru da vidi korene zuba i koliko se karijes prosirio.

Anatomija zuba

Pre nego sto nastavimo hajde prvo da se upoznamo sa samom anatomijom zuba.


Zub se sastoji iz tri dela: Kruna, vrat i koren.
Zub je izgradjen od tri klacifikovana tkiva: gledji, dentina i cementa i najbitnijeg tkiva: zubne pulpe.
Kada karijes napadne zub, on prvo napadne gledj. Gledj kao sto mozete videti na slici nema vervne zavrsetke, zbog toga ne osecate bol.
Kako se karijes prosirava dublje prema korenu, on napada dentiv i pulpu. U ovom stadijumu pocinje lagana bol sve do samog prosirenja do centra pulpe gde dolazi do jake boli. Od trenuka kada karijes dotakne zivce koji se nalaze u zubu ili od trenutka kada je zivac otkriven, dolazi do bola koji biva sve jaci i jaci.

Vratimo se vadjenju zuba.
Vas zubar je ipak odlucio da vam izvadi zub sto znaci da se karijes mnogo prosirio i da se zub ne moze spasiti.
Prvo sto ce uraditi je da pregleda prvenstveno stanje vaseg zuba u vilici, kako bi odlucio kojom tehnikom izvaditi zub.
Ako je kruna zuba prisutna zub ce biti izvadjen drugaijom tehnikom od one ako je kruna potpuno odsutna.

Kada je utvrdio koji ce zahvat primeniti, dace vam lokalnu anesteziju.
Lokalna anestezija sluzi da prekine sve nervne komunikacije sa delom gde treba zub da se izvadi. 
Nakon date anestezije osecite ce utrnjenje jedne strane obraza i jezika, sto ce naravno prestati nekoliko sata posle zahvata.

  • Zub jednom izvadjen, zubar ce vam postavitit gazu koju morate drzati u ustima sve dok krv ne koagulira, sto znaci dok mesto ne prestane da krvari, to moze potrajati nekih 30 minuta. 
  • Tog dana nemojte jesti nista sto je tvrdo, vruce i jako hladno, jedite hranu koja ne trazi puno pomeranje vilice i zvakanje, to moze biti pire, sladoled...
  • Nemojte pustiti i piti alkohol nekoliko dana zbog toga sto cigareta ( nikotin) zausavlja sikatrizaciju rane.
  • Cim prestane curenje krvi, na tom nestu formirace se zgrusajuca krv koju nikako ne treba pipati ni jezikom ni nekim drugim predmetom, to je normalna pojava koja pomaze kod sikatrizacije mesta.
  • Tokom prvih dva-tri dana moze doci do bolova i do malih krvarenja sto je sasvim normalo, ako je pak krvarenje ucestalo i u velikoj kolicini kao i bol koja je nepodnosljiva, javite se vasem stomatologu.

Devitalizacija zuba



Vas zubar je ipak odlucio da spase vas zub, karijes nije unistio potpuno zubnu pulpu sto znaci da ima spasa vasem zubu.
Prvenstveno sto ce uradeti je da vam da lokalnu anesteziju, naravno cilj je da ne osetite nista tokom zahvata. Kada mesto utrni, razlicitim instrumentima rasteretice put do samog zivca zuba, koji ce naravno ukloniti specijalnim instrumentom.
Cilj devitalizacije je da se zub umrtvi, sto znaci da vise ne bude irigiran nervnim zavrsetcima. Iako zub vise neci biti osetljiv ostace na svom mestu i specijalnim materijalom biti popunjen kako ne bi ostao "prazan" iznutra. Cim je sve ocisceno, blombirace vam zub, i pritom ako se slazete postaviti krunu na zub koja ce ga stititi od eksternih uticaja.

Postoje mnostvo zahvata u svetu stomatologije.
Cilj zahvata je da vas ne boli i da nista ne osetite, ako pak pored anestezije osecate bol, recite vasem zubaru, dace vam vecu dozu.
Nadjite zubara kome verujete, sa kojim mozete procitati pre zahvata i koji vam moze zadati poverenje koje je naravno jako bitno.
Postoje osobe koje imaju fobiju zubara, sa tim osobama treba postupiti drugacije, ako ste fobicni i plasite se zubara, pronadjite zubara sa kojim ce te popricati pre zahvata, videcete da li se osecate sigurnije ili ne.

Nema komentara:

Objavi komentar

Svaki Vaš komentar je bitan !

Pages